قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / آثار تاریخی شهرستان / منظري ازورود به قلعه رستم بافران-سارا زمان نژاد

منظري ازورود به قلعه رستم بافران-سارا زمان نژاد

منظري ازورود به قلعه رستم بافران سارا زمانژاد
استان اصفهان بواسطه موقعیت سوق الجیشی و استراتژیکیش وقرار گرفتن در مرکز ایران ، از دیرباز مورد توجه حاکمان و نظام حکومتی بوده و در ساخت و بنای قلعه ها همواره پیش قدم گردیده است.
شهرستان نایین و حومه ی آن نیز در ادوار مختلف تاریخی شاهد بناهای زیبایی بویژه قلعه ها و دژها بوده است.یکی از زیباترین و درعین حال معروف ترین قلاع این منطقه ، قلعه رستم است که در ورودی شهر بافران ، در ۵ کیلومتری شهرستان نایین قرار دارد.
این قلعه تقریبا از تمام نقاط بافران قابل رویت می باشد ؛ چنانچه به محض ورود به بافران نخستین بنایی که به چشم می خورد، قلعه رستم می باشد.وجود قلعه باستانی و مستحکم رستم در بافران ، نشان از قدمت زندگی و نمایی بجای مانده از هزاره های تاریخی در این دیار است.
قدمت قلعه
اگر بخواهیم از قدمت این قلعه گفته باشیم، باید به گذشته های بسیار دورتر و قبل از حمله مغول برگردیم؛ چرا که شواهد باستان شناسی ، هجوم مغولان و سپس افاغنه را در این منطقه ثبت کرده اند.
شایان ذکر است که اهالی این دیار بر این باورندکه قدمت این قلعه به دوران پیش از اسلام و پادشاهی ساسانیان میرسد و ساخت این قلعه را به دست زرتشتیان می دانند…
اما با توجه به اینکه قلعه رستم نسبت به سایر قلاع منطقه کمتر دچار آسیب و تخریب قرار گرفته است می توان قدمت آن را به ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال بعد از قلعه نارنج تخمین زد و بایستی آن را مربوط به دوران اسلامی دانست.
سبک معماری
سبک معماری این قلعه نیز می تواند قدمت این شاهکار تاریخی را گویا باشد.آنچه این قلعه را از سایر قلاع متمایز می نماید موقعیت و جایگاه خاص این قلعه است که با مهارت بسیار بر روی تپه های رسی و با ارتفاع۲۰ متر از سطح زمین ساخته شده است.معماری آن در امتداد سبک معماری قلاع محمدیه و انارک نایین می باشد.
این قلعه که به صورت چهار ضلعی بناگردیده دارای چهار برج و بارو می باشد که از این برجک ها در مواقع جنگ برای علامت دادن به یکدیگر استفاده می شده است.برج ها دارای سوراخ های تیر می باشدکه به منظور تیراندازی در مواقع جنگ مورد استفاده قرار می گرفته است.
نکته حائز اهمیت قلعه
نکته حائز اهمیت در رابطه با این قلعه وجود تنها یک درب ورودی برای رفت و آمد به آن می باشد در حالی که اکثر قلعه ها چندین درب ورودی و خروجی داشته اند تا در مواقع خطر راه هایی برای فرار داشته باشند.
درب ورودی این بنا سنگی بوده که تا ۵۰ سال پیش از آن استفاده می شده است…
وجود انبار آذوقه و اتاق های کوچک تو در تو درون قلعه نشان از دور اندیشی مردم این دیار برای استفاده در مواقع بحرانی دارد.اتاق های کوچک وگلی به صورت دو طبقه ساخته شده و هر یک متعلق به خانواده ای بوده است که البته امروزه این اتاقک ها به تلی از خاک تبدیل گشته.حفر چاه آبی در میان قلعه که معروف به چاه دیو بوده است از دیگر نکات قابل ذکر در این قلعه می باشد که اکنون مسدود شده و فقط دهانه ی آن قابل مشاهده است که به کانال آبی متصل است و با توجه به اینکه قلعه در ۲۰ متری از زمین ساخته شده قطعا کندن چاه کار بسیار دشواری می نماید که با تدبیر از اب کانال ، اب قلعه را تامین می کرده اند.
دیوار های قلعه از گل و خشت و به صورت چینه و ابعاد خشت ها ی آن ۲۵ در ۵ سانتی متر است.بلندای دیوارها به ۴ متر می رسد و برکنگره های آن آثار چوب و ساروج و در پاره ای موارد گچ نیز به چشم میخورد.برای جلوگیری از ورود مهاجمان به قلعه خندقی عریض اطراف آن نیز حفرگردیده که از معدود قلعه های ایران است که دارای چنین خندقی بوده است.
کارکرد قلعه رستم
کارکرد قلعه رستم دفاعی و حفاظتی از مردم بافران می باشد.وجود قلعه های متعدد در بافران همچون قلعه ریگی،شداد، سوری ، یکه درخت ، علی آباد و…نشان دهنده ی ناامنی منطقه و نیاز مردم به استفاده از قلعه ها در هنگام هجوم قبایل وحشی و بیابان گرد می باشد.
سرعت تخریب و ویرانی
این قلعه سالم ترین قلعه ای است که در شهرستان نایین باقی مانده است با این وجود لازم به ذکر است که این قلعه با همه ی زیبایی و قدمتش امروزه دستخوش عوامل محیطی و انسانی فراوانی گردیده و در حال ویران شدن می باشد.از یک طرف برف و باران و شرایط جوی نامساعد و از سوی دیگر عدم توجه مسوولان شهر در جهت مرمت و بازسازی این بنای باستانی
سرعت تخریب و ویرانی آن را دو چندان نموده است و اگر این بی توجهی ادامه پیدا کند چه بسا که تا چند سال دیگر اثری از این قلعه وجود نداشته باشد…

درباره ی مدیر سایت

مجله افق نایین ( فرهنگی ، اجتماعی) صاحب امتیاز : علی غفرانی کجانی تلفن تماس: 09132230727 03146254534 آدرس: نایین- زیرزمین پاساژ گلسرخ- دفتر مجله افق نایین

مطلب پیشنهادی

آسیاب ریگاره

آسیاب ریگاره به تجربه ثابت شده یکی از اموری که باعث آرامش روح و طول …

یک دیدگاه

  1. بافران به رئیسی رای دادند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com امداد رایانه اصفهان

تعمیر پرینتر در اصفهان hprepair.ir

نمایندگی تعمیر پرینتر canon در اصفهان hprepair.ir

شارژ کارتریج در اصفهان hprepair.ir