قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / آثار تاریخی شهرستان / گردش‌گری فرهنگی و تاریخی در نايين-مرتضي صفايي ناييني

گردش‌گری فرهنگی و تاریخی در نايين-مرتضي صفايي ناييني

گردش‌گری فرهنگی و تاریخی در نايين مرتضي صفايي ناييني

براستی روزی‌که؛ مرا ندایی رسید تا چند سطری را، به امرِ “گردش‌گری فرهنگی و تاریخی” و اهمیتِ شگرف آن، اختصاص داده و نسبت این مقوله را، با کهن‌دیارِ “نایین”، شرح دهم، بسی مسرور گشته و برآن شدم تا نوشتاری را پیش‌کشِ شما هم‌شهریان شوریده‌ام نمایم.
تازگی و نوزاییِ هرگونه هستی و یا موجود، وابسته‌ی حرکتی دَورانی و یا گردشی است. اکنون در آستانه‌ی بهاران، قرار‌داریم. “بهار” زیبنده‌ترین، نمونه‌یِ گیتی در این باب است. گویی هستی، در پایان و نهایتِ منزل‌گهِ سلوک و طریقتِ خود، بازگشتی به ساران (آغاز)و بدایتِ خویش دارد.از این روست که از دیرباز در زبان فارسی، عباراتی چون؛ چرخ گردون، چرخ نیلوفری، چرخ دوران به وفور یافت می‌شود.
مقصود از نگارش این مقدمه‌ی فلسفی چیست؟
نگارنده بر آن است تا اهمیتِ بازگشتِ عالمانه و آگاهانه به تاریخِ پیشین و شناخت آن را، پیش‌فرض هرگونه نوزایی و پیش‌رفت بداند. همگان می دانیم؛ که از پایان قرن هفدهم، اجتماع، اقتصاد و سیاست جامعه‌یِ ایرانی متاعِ توسعه و پیش‌رفت را بر زمین نهاده، حیران و گم‌گشته به این سوی و آن سوی می‌رود.
گریزی نیست؛ که ما ایرانیان و به تبع آن، مردمانِ نایین، بازگشتی به قفای خویش کرده و این متاع دیریاب را دریابیم. سرزمینِ تاریخیِ نایین به عنوان؛ زیرمجموعه‌یِ تمدن و جغرافیایِ ایران، از این قاعده کلی مستثنا نیست.
اکنون به معنای حقیقیِ این نوشتار تقرب می‌جوییم؛
نایین به عنوان؛ شهری بسیار تاریخی – واقع‌شده در شریان‌هایِ ترابریِ کشور – هم‌چنان زخمیِ درد رکود، بی‌کاری و بسیاری از بحران‌های اقتصادی و اجتماعی است. مرهم این زخم چیست؟ حتمی است؛ جذب قطره‌چکانیِ بودجه‌های دولتی، در طول سالیان متمادی به‌دست می‌آید. این رویه معیوب و ناکارآمد است؛ چراکه باعثِ اتلافِ نسل‌ها و سرمایه‌ها می‌گردد. تنها راه چاره و سریع، دست‌یازیدن به سرمایه‌های خصوصی است. روشن است؛ که سرمایه‌ی خصوصی، جویایِ وجوهِ متمایز و خاص با توجه به استعدادهای خاص هر منطقه و مکان است.
گذشته از تواناییِ موجود، در جنبه‌های صنعتی، قابلیتِ ویژه و منحصر به فرد نایین، حوزه‌یِروبه‌رشدِ گردش‌گری است. پیش‌رفت اجتماعی و توسعه‌ی اقتصادی نایین، تنها و تنها از تحقق احیایِ بافت تاریخیِ آن ممکن و میسر است؛ چراکه تا پیشینه‌یِ تاریخی شهر به زیبایی آراسته و پیراسته نگردد، فردایی روشن متصور نیست. در این راه، تجربه‌یِ شهرهای تاریخی اروپا بسیار مفید است. امروزه؛ شهرهایی که از پیشینه‌ ای غنی برخوردارند، به مدد احیایِ بافتِ تاریخی خود پذیرنده‌یِ خیل مشتاقان و گردش‌گران محلی و جهانی‌اند. آثار این تجربه‌یِ‌مهم و جریان‌ساز در چند سال اخیر، به روشنی در شهر تاریخی یزد مشهود است.
هر نایینی آگاه وظیفه دارد تا با احیای خانه‌یِ پدری خویش در بافت تاریخی، یک قطعه از پازلِ پیش‌رفت و توسعه‌یِِ نایین را کنار یک‌دیگر قرار دهد. با این توصیف، پیش‌رفت نمادینِ نایین در رونق بافت تاریخی آن خلاصه شده و درخشش بافت تاریخی، در احیای بازار تاریخی شهر، متبلور می‌گردد.
بازار تاریخی نایین، قلب تپنده‌یِ هویت و اصالتِ شهر و مردمان آن است. پرسش این است؛ چرا بازار تاریخی و نه مسجد جامع؟
روشن است که مدنیت، بر پایه‌یِ اقتصادی پویا بنا می‌گردد. درواقع، احیایِ بازار تاریخی نایین نمادی از احیای جریان اقتصادی این شهر است. چنان‌چه؛ این بازار رونقِ پیشین خود را باز یابد، به‌طور قطع کلیت بافت تاریخی به تدریج، احیا می‌گردد، گویی که خونی تازه و جوشان از این شاهرگ به تمام پس‌کوچه‌های این کهن شهر، جریان می‌یابد و در یکایکِ خانه‌های تاریخی‌اش نسیمی تازه وزیدن می‌گیرد. اگر نقش نهاد سنت و دین در رونق هفت حسینیه‌ی تاریخی شهر و خادمان مخلص آن در طول دهه‌های اخیر وجود نمی‌داشت، شاید امروز کورسویِ امیدی برای احیای بافت تاریخی نایین وجود نمی‌داشت.
نیکوستتا یادی کنیم؛ از تمام کسانی که با مراقبت و دل‌سوزی این یادگارهای اجداد پرافتخار ما را پاس نهادند و این تابلوی زیبا را به امانت، نسل به نسل به ما و فرزندان ما سپردند. شایسته و بخردانه نیست که شهروندان نایین، منفعلانه، در انتظار آن باشند که نهادهای دولتی با کمک تسهیلات کشوری، این زخم‌های کهنه را درمان کنند. وظیفه‌یِ یکایک ما شهروندان نایینی این است تا به نیروی وفاداری و خلاقیت خود، از پای ننشسته و با تحقیق و کوشش به مرمت و احیای دکان‌ها و خانه‌هایِ بافت تاریخی شهرمان بپردازیم.
به صراحت و با خشوع تمام عرض می‌نمایم؛ که ‌آگاهانه در انجام این وظیفه‌یخطیر کوشا باشیم، باشد که این سرمایه‌ی گران‌بها را به نسل‌های فردا هدیه نماییم.
در این فرصتِ اندک، اذهانِ تمام مسئولان شهر را به اولویت و اهمیت این موضوع معطوف می‌دارم.
همچنین سزاوار است تا قدردان و پاس‌دارِ زحماتِ تمامِ کسانی باشیم که با دیدی دل‌سوزانه و مشفقانه، در راستای تحقق این امر ضروری می‌کوشند؛ با تشکر از مهندس عسگری، شهردار محترم نایین و برادر محترم، آقای مدنیان، رییس میراث فرهنگی شهر و دیگر بزرگان زیربط، که در این زمینه گام‌هایِ بلند و چشم‌گیری برداشته‌اند.
در پایان، از نماینده‌یِ منتخب مردمیِ روزهای اخیر آقای عباس‌علی پوربافرانی ، خواهشمندیم تا با نگاهی ویژه و مسئولانه به این حوزه، و با درک ضرورت حیاتی در کنار دیگر مسئولین و بزرگان شهر به این امر مهم اهتمام ورزند و نام خود را برای همیشه، در تاریخ این سرزمین جاودانه سازند.
فروردين ۱۳۹۵ خورشیدی نایین

درباره ی مدیر سایت

مجله افق نایین ( فرهنگی ، اجتماعی) صاحب امتیاز : علی غفرانی کجانی تلفن تماس: 09132230727 03146254534 آدرس: نایین- زیرزمین پاساژ گلسرخ- دفتر مجله افق نایین

مطلب پیشنهادی

آسیاب ریگاره

آسیاب ریگاره به تجربه ثابت شده یکی از اموری که باعث آرامش روح و طول …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com امداد رایانه اصفهان

تعمیر پرینتر در اصفهان hprepair.ir

نمایندگی تعمیر پرینتر canon در اصفهان hprepair.ir

شارژ کارتریج در اصفهان hprepair.ir