قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مصاحبه / دکتر عبدالرضا اقتداری نایینی درگفتگو با افق نایین

دکتر عبدالرضا اقتداری نایینی درگفتگو با افق نایین

زندگی نامه دکتر عبدالرضا اقتداری نایینی                                                در گفتگو با افق نایین

از بذرگلخانه تا کشت بدون خاک

یک عمر از خانه بیرون می­روی و مجددا به خانه بازمی ­گردی، در مسیر راه با بسیاری از مردم سلام و علیک می­کنی، انرژی مثبت به آن­ها می­دهی و انرژی مثبت می­گیری ولی در این میان افرادی هستند که اگر چه به آن­ها سلام می­کرده­ای و سلام می­شنیده­ای ولی  بی خبر از اینکه دارای ویژگی های ممتازی هستند که دیگران از این برجستگی بی اطلاع هستند، اینان کسانی هستندکه ره صد ساله را با زحمت های طاقت فرسا برایمان آسان کرده­اند تا عمر خود را بیهوده تلف نکنیم.

واضح تر بگویم زمان­های گذشته برای سفر و حمل و نقل با پای پیاده و یا با استر و شتر و درازگوش با چه زحمت هایی سفر می­کردیم ولی امروزه خالقان اتومبیل وهواپیما به خدمت بشر در آمدند و زمان طولانی و طاقت فرسا را برایمان چه بسیار آسان کرده اند و بر اثر این سرعت و دنیای شگرف ارتباطات در کارهایمان بیشتر موفق شده­ایم. از این روست که قرآن مجید همه­ی انسان­ها را به ارتباط با یکدیگر دعوت می­کند.

دکتر عبدالرضا اقتداری از اندیشمندانی است که که راه صد ساله را یک لحظه در اختیارت می­گذارد تا راه ناهموار تو هموار شود.

چند روز پیش مشغول مطالعه کتاب  خاطرات (راه دشوار آزادی ماندلا بودم)  که ناگهان اتفاق جالبی برایم افتاد تا شناخت پیدا کنم از تحصیل، تالیف، تحقیق، تدریس و اختراعات دکتر اقتداری نایینی.  خانمی به نام بشارت کاشفیان که مادر عبدالرضا بود وارد دفتر کارم شد و بنده را با این اندیشمند و مخترع نایینی آشنا کرد . بنده کتاب را برهم نهادم تا کتابی دیگر از زندگانی یک نایینی ارزشمند را باز کنم و از سیر تا پیاز عبدالرضا را برای اهل اندیشه و خرد …… کنم تا ببینیم این نایینی چگونه زندگانی خود را وقف امور کشاورزی کرده است تا دل کشاورزان با خدماتش سیراب شود و زمین خشک کویر سبزه زار شود. به کمک این مادر و پدر دست به تحقیق زدم تا فهمیدم که عبدالرضا چون پدرش دراصفهان مشغول کار بوده است محل تولدش بازارچه چهار مقصود میدان امام فعلی است. وی در ۲۵ شهریور ۱۳۴۷ متولد شده است ،  پس از پنج سالگی به موطن اصلی خود نایین برگشته است و دوران ابتدایی را پس از یک سال شروع نموده است.

از ویژگی­های کودکی وی اینکه بجای درس خواندن در منزل سر کلاس خوب به درس معلم گوش می­داده است . مادرش می­گوید: هر چه می­گفتیم درس بخوان می­گفت بلدم و ما مانده بودیم چطور می­گوید بلدم.

عبدالرضا پس از سپری کردن دوره ابتدایی، متوسطه و دبیرستان مدرک کارشناسی خود را در رشته­ی زراعت از دانشگاه صنعتی اصفهان که یکی از دانشگاه­های ممتاز کشور است اخذ کرد.

در سال ۱۳۷۵ کارشناسی ارشد خود را با رتبه دوازده از دانشگاه شیراز دریافت کرد. نبوغ، علاقه و پشتکار وی سبب شده بود تا در حین درس مدت دو سال از آخر آن را در دانشگاه اقلید فارس به تدریس مشغول شود.

مهندس اقتداری پس از پایان کارشناسی ارشد، مدت دو سال خدمت مقدس نظام وظیفه را با درجه­ی ستوان یکمی در مرکز تحقیقات کشاورزی استان اصفهان به پایان رسانید وی بلافاصله در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان مشغول به کار شد ولی دیری نپایید که از این کار استعفا داد و با توجه به علاقمندی­اش جزء هیئت علمی دانشگاه خوراسگان استاد شد و در رشته کشاورزی تدریس را آغاز کرد.

علاقمندی جدی او به کشف مشکلات بذر، ماشین و کشاورزی سبب شد که دانشجویانی که جرقه­ی امید را در وجود خود مشاهده می­کردند به کمک او بیایند تا رویاهای خود را خلق کنند.

در این هنگام استاد اقتداری روزها با خود فکر می­کند تا چه کند که در فضای هموار دانشگاه اقدامی عملی در راه بهبود امور کشاورزی ارائه دهد تا این دانشجویان خود آینده­ی خود را خلق کنند و وابسته به دولت نباشند زیرا در دنیای پیشرفته این ملت­ها هستند که امورات دولت را پشتیبانی می­کنند و دولت­ها آن­ها را همراهی می­کنند. این ایده­ی او با همکاری دانشجویان و بعضی از استادان موجب تاسیس گلخانه شد و تشویق دکتر فروغی رئیس حاذق و دانای دانشگاه جرقه­ی امید را در خرمن گرم وجودش شعله ور کرد و پس کسب تجربه اقدام به تأسیس گلخانه نمود و از ایجاد یک گلخانه آن را به هشت باب رسانید.

سوال این است که در این گلخانه­ها چه می­کرد؟ در این گلخانه­ها خیار، گوجه، فلفل دلمه، توت فرنگی و غیره را تولید می­کرد اما با بذری که خود تولید نوده بود.

عبدالرضا می­گوید: ساعت­ها با خود فکر می­کردم که چرا در گلخانه­های ما از بذر خارجی آن هم با قیمت­های گران استفاده می­شود و چرا خود ما به فکر تولید بذر مرغوب و اصلاح شده نباشیم تا ضمن جلوگیری از خروج ارز باعث خروج دانشجویان از کشور نشویم؟. لذا با کمک رئیس دانشگاه و با موافقت ایشان اقدام به تولید بذرهای گلخانه­ای برای اولین بار در ایران نمود که البته تهیه­ی آن مراحلی دشوار دارد.

نخستین کسی از استادان که از ابتدا تا انتها با او همکاری نمود خانم دکتر گل­آبادی بود که خود نایینی هستند. اقتاداری می­گوید در حال حاضر یازده نوع بذر گلخانه­ای با کیفیتی عالی و با قیمتی ارزان­تر از بذرهای وارداتی در برنامه­ی خود داریم که فعلاً بذر اصلاح شده ی خیار با مقدار انبوه را تقدیم گلخانه داران وطن می­کنیم و حتی صادر هم می­کنیم.

بذر گوجه و فلفل دلمه ی اصلاح شده هم در آینده­ی نزدیک وارد بازار و یکی پس از دیگری با لطف و عنایت پروردگار …… کفایت رسیده وارد بازار خواهد شد البته تولید اینگونه بذر وقت زیادی می برد تا به نتیجه قطعی برسد. طبق یک تحقیق میدانی ۸۵ در صد کشاورزان گلخانه دار و وزارت کشاورزی و زیر مجموعه ی آن بر صحت تولید ما مهر تایید زده اند.

اقدامات دیگر استاد اقتداری عبارت است از:

*ایجاد مرکز رشد واحدهای فن آوری به منظور استفاده علمی از آن در طریق رشد امور کشاورزی در دانشگاه آزاد خوراسگان برای نخستین بار.

*تاسیس رشته مهندسی گلخانه ای در دانشگاه آزاد خوراسگان

*تالیفات: الف-فنون پیشرفته درمدیریت گلخانه که مقام اول را در کشور به دست آورد.
ب- فنون پیشرفته مدیریت در کشت بدون خاک.

استاد اقتداری در این مورد می­گوید: وسیله ای اختراع کردم که مواد آن کوکوپیت، پیت ماس، پرلیت ….. است و بجای خاک استفاده می­شود که باروری بیشتری دارد. SRF عناصر به ویژه آهن در کشت بدون خاک است.

*اختراعات

از جمله کارهای دیگر ثبت چند فقره اختراع است که مهمترین آن­ها عبارتند از:

الف- پنجره های خودکار گلخانه ای که در اثر گرما به وسیله بازو و بکسل باز و بسته می­شوند.

ب- رطوبت سنج، برای اینکه بفهمیم این کشت چه زمانی به آب نیاز دارد.

ج- مخلوط کن محیط های کشت بدون خاک

د- تولید بذور مختلف اصلاح شده برای اولین بار در ایران (گلخانه ای و کشت فضای باز که ادامه دارد).

ر- تولید کلات آهن با استفاده از زئولیت که هر کیلو گرم آن یکصد هزار تومان ارزش دارد. استفاده از زئولیت به عنوان کند رها کننده ی کود است.

*مقالات: از دکتر اقتداری پانزده مقاله در مجلات ایران و خارج از کشور به چاپ رسیده است.

*تاسیس مرکز تحقیقات بذر در دانشگاه آزاد خوراسگان.

در همین زمان مهندس اقتداری در حین کار و تحقیقات برای اخذ مدرک دکتری ادامه تحصیل داد و با رتبه ی دکترای برتر از دانشگاه آزاد خوراسگان فارغ التحصیل شد و تا کنون چهار مدال از مدال های فرهیختگان نصیب وی گردیده است.

*تاسیس شرکت دانش بنیان (نگین بذر دانش). در این شرکت سی نفر متخصص اعم از دکتری، کارشناسی ارش، کارشناسی و غیره مشغول به کار هستند.

*تدریس در کلاس های دوره ای مقدماتی گلخانه ای جهت آموزش مدیران کشاورزی و کشاورزان.

*سرکشی به گلخانه های مختلف و آموزش گلخانه داران در استان های مختلف و ارائه خدمات کشاورزی از جمله کارهای دیگر وی بود.

یک نکته: افراد عادی غیر متخصص گمان می­کنند تهیه ی بذر مرغوب مانند بذرهای عادی است در صورتیکه برای تهیه ی بذرهای گلخانه ای نیاز به ساعت ها وقت و تولید فراوری های مختلف است که این کار در حد متخصص است و به آسانی ممکن نیست. از این رو تهیه ی یک نوع بذر اصلاح شده حدود ده سال طول میکشدتا به نتیجه ی قطعی و بازدهی عالی برسد.

مصاحبه با دکتر عبدالرضا اقتداری نایینی

*آقای دکتر در کدام محل نایین و در چه سالی متولد شده اید؟

چون پدرم در اصفهان خدمت می کرد در ۲۵ شهریور سال ۱۳۴۷ در محله بازارچه چهارسو ….. میدان امام بدنیا آمدم و بعد از پنج سال به نایین آمدیم.

*چند برادر و خواهر دارید و آن ها چه می­کنند؟

یک خواهر دارم که ایشان فیزیوتراپیست هستند و در تهران زندگی می­کنند و مطب فیزیوتراپی دارند.

*پدر مادر از کودکی چه اثر تربیتی روی شما داشته اند؟

بسیار مفید و مرتب در کنترل آن ها بودم و پشتکار را از آن ها یاد گرفتم.

*با همسرتان چگونه آشنا شدید و چه می­کنند؟

توسط مادرم زیرا همسرم نوه ی دایی مادرم است.

*دبستان و دبیرستان را در چه مدارسی سپری کردید؟

چون ۲۵ شهریور بدنیا آمدم در شش سالگی به مدرسه رفتم اول چهارم آبان سابق و بعداً ۱۵ بهمن سابق و پس از اخذ سوم راهنمایی در دبیرستان طبا (شهید دکتر چمران فعلی) موفق به اخذ دیپلم تجربی گردیدم .

*مهم ترین و موثر ترین معلمان و دبیران شما چه کسانی بودند و چرا؟

آقای حسن صحت، آقای فاطمی، آقای محمود طریقتی، آقای علی غفرانی، آقای جلال فریور و آقای رضا سلیمانی دبیران دبیرستان بودند که همگی با دلسوزی درس می دادند.

*چطور شد رشته ی زراعت را در دانشگاه انتخاب کردید؟

من در سه رشته قبول شدم ورزش، افسری نیروی هوایی و زراعت و اصلاح نباتات که بنا به علاقه ام به کشاورزی رشته ی زراعت را انتخاب کردم.

*آیا رویاهای شما باعث خلق اختراعات شما شد یا دانشگاه؟

هر دو قسمت موثر بوده است.

*بیشتر تدریس می­کنید یا به کار مشغول هستید؟

هم تدریس دانشجویان کشاورزی را عهده دار بوده ام و هم در قسمت گلخانه های صیفی در داخل دانشگاه مشغول بوده ام.

*چگونه می توان استاد خوبی بود؟

با اخلاق خوب و جدیت در تدریس جوانان کشور.

*درباره ی بذر ها بگویید چرا دانه ای به فروش می رسد؟

چون بذر اصلاح شده با زحمات زیادی به دست می آید قیمت آن گران است لذا دانه ای حدود ۴۰۰ تومان محصول ما به فروش می رسد.

*برای تربیت بذر ها چه کوشش هایی می کنید؟

مدت ده سال طول می کشد که یک نوع بذر اصلاح شده با مراحل زیاد به نتیجه کشت برسد.

*چطور تشخیص دهیم این بذرها خوب است؟

باید کشت شود تا خوب بودن آن مشخص شود ولی بذرهای اصلاح شده حدودا بازدهی خوبی دارند.

*آیا کود و خاک این بذرها متفاوت می باشد؟

خیر، یکسان است.

*نظر شما در مورد کود حیوانی و غیر حیوانی چیست؟

حتما بایستی کود حیوانی توام با کود شیمیایی مصرف شود.

*آیا در مورد درختان و تغییر در آن ها هم کوشش هایی کرده اید؟

خیر.

*بهترین وقت برای آبیاری گیاهان چه زمانی است؟

صبح های زود مخصوصا گلخانه ها.

*به نظر شما برای شهر نایین در حال حاضر کشت چه گیاهانی بهتر است؟

گیاهان و درختان مقاوم به شوری.

*به نظر شما برای روستاهای کوهستانی نایین کشت چه گیاهانی بهتر است؟

گردو، بادام و صیفی جات.

*شنیده ایم در این راه بیمار شده اید چه نوع بیماری دارید؟

بیماری ALS یک بیماری نادر و ناشناخته.

*برای معالجه ی آن چه می کنید؟

فعلا یک نوع قرص به نام ایلوزول مصرف می کنم اما قرص اصلی آن زمیت می باشد که در کشور وجود ندارد.

*برای درمان گذشته از پزشک با خدا چگونه صحبت می کنید؟

از خدا می خواهم بیماریم بهبود یابد و خدا را شکر می کنم هر چه او صلاح بداند.

*از کارهای باقی ماندیتان بگویید؟

بذر خیار به تولید انبوه رسیده و در بازار به مشتریان عرضه می گردد ولی بذر اصلاح شده گوجه و فلفل دلمه ای گلخانه ای در شرف اتمام است.

*مختصری از خانم گل آبادی و همکاری ایشان بگویید؟

خام گل آبادی از همشهریان خودمان هستند که کار بذر را مشترکا انجام می دهیم و همکار بسیار خوبی هستند.

*به چه تعداد خانوار در این راه نان رسیده و آن ها را مشغول به کار کرده اید؟

فعلا ۳۰ نفر شامل دکترا، فوق لیسانس و لیسانس و چند نفر هم به عنوان کارگر مشغول فعالیت هستند.

*گلخانه های شما همیشه و در هر فصل فعال هستند؟

ما در همه فصول فعالیت تولید بذر داریم زمستان و تابستان فرقی ندارد چون هوای گلخانه را می توان متعادل نگه داشت.

*تولید بذر آن به خارج از ایران هم صادر می شود؟

بله، فعلا مقدار قابل توجهی به عراق صادر می کنیم.

*به چه کشورهایی سفر علمی داشته اید و چه تجاربی آموخته اید؟

به چند کشور سفر داشته ام ولی کشور هلند کاملا علمی و قابل توجه بوده و از اکثر گلخانه های آن جا و نحوه کشت و وسایل پیشرفته آن ها بازدید کرده ام و وسایلی هم خریداری کرده و به ایران آوردم.

*از ناگفته های دیگر خود بگویید؟

از خداوند متعال استدعا دارم مرا شفا عنایت فرماید تا بتوانم به کار خود که برای مملکت نافع است ادامه دهم.

*نظر شما در مورد مجله افق نایین چیست؟

بسیار خوب و پر محتوا و قابل تحسین می باشد چون مطالب آموزند و خواندنی دارد که تجارب را زیاد می کند.

این بود مختصری از زندگانی یک نایینی که وجودش برای ماندگاری وطن مثمر ثمر است.

جناب آقای غفرانی عزیز پیشرفت و موفیقت حضرتعالی را در راهی که پیش گرفته اید از پیشگاه خداوند متعال خواهانم و امیدوارم با قلم و قدم خیر شما بیماری فرزندم که در راه پیشرفت وطن و کاری را که در نظر گرفته است با عنایت حق تعالی بهبودی حاصل نماید و این امر مهم در مساله کشاورزی را به مرحله پایانی برساند. پیش از این مزاحم حضرتعالی نمیشوم و شما را به خدای بزرگ می سپارم. ج – اقتداری.

درباره ی مدیر سایت

مجله افق نایین ( فرهنگی ، اجتماعی) صاحب امتیاز : علی غفرانی کجانی تلفن تماس: 09132230727 03146254534 آدرس: نایین- زیرزمین پاساژ گلسرخ- دفتر مجله افق نایین

۲ دیدگاه

  1. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون
    بشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com امداد رایانه اصفهان

تعمیر پرینتر در اصفهان hprepair.ir

نمایندگی تعمیر پرینتر canon در اصفهان hprepair.ir

شارژ کارتریج در اصفهان hprepair.ir