قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / آثار تاریخی شهرستان / استاد حسن محسنی نایینی

استاد حسن محسنی نایینی

استاد حسن محسنی نایینی

استاد حسن فرزند محمدحسین محسنی نایینی متولد ۱۳۰۴ ش از اهالی محلۀ پنجاهه در شهر نایین متولد شد، پدرش محمدحسین  و برادرانش استاد علی اکبر، استاد رضا از معماران به نام شهر بودند استاد حسن هنوز کودک بود که مرحوم زیبنده خانم را به عنوان همسرش معین کرده بودند و به راستی این دو همسر پیوسته همراه و همگام بودند.

حسن دوران کودکی را در حالی آغاز کرد که آوازۀ پدر در بنایی و معماری شهر پیچیده بودگویی این استعداد معماری را خدا در ذات آنان به ارمغان نهاده است.

از قدیم تاکنون در هر کجای نایین ساختمانی مستحکم وجود دارد و چه بسا اطراف نایین بیشترین آثار نقشه و بنای مستحکم آن در بسیاری از جاهاآثارمانگار این خاندان است.

استاد حسن در آن زمان که شهر نایین خیابان هایش فاقد فلکه بود مسؤولیت ساخت فلکه ها را برعهده گرفت و همین طور ساختمان شهرداری نایین را بهینه کرد.(در آن زمان شهرداری و فرمانداری در یک ساختمان بود.)

از جمله کارهای دیگر اوساخت دبیرستان های طبا (شهید چمران فعلی)، دبیرستان دخترانه شاهدخت(هنرستان حضرت زینب فعلی)، مسجد حضرت سجاد، مرمت حسینیه ها، انبارها و…

در گذشته نایین  به شکل امروز مهندسی برای طراحی نقشه وجود نداشت و این معمار با مداد کوچکی که پیوسته در جیبش داشت بر روی کاغذی نقشه ای  طرح می کرد و اگر برای ارباب رجوع مناسب بود به منزل می رفت و تکمیلش می کرئ می کشید و تقدیمش می نمود.بد نیست بدانید در اخذ دستمزد شیوۀ دکتر میراب زاده اردکانی را پیشه کرده بودکه هرکس نداشت از او چیزی نمی گرفت و هرکس داشت با رضایت از او مزد می گرفت و اگر کسی می گفت بعداً دستمزد می دهم با او کنار می آمد و  به راستی دیدار و برخورد با با او باعث راحتی روح و آرامش جان بود.

استاد محسنی از دهۀ پنجاه به بعد مسؤولیت امور فنی شهرداری را به عهده گرفت و با اینکه دانشگاه نرفته بود کار یک مهندس حاذق را عهده دار می شد و مشاوری امین و خیرخواه برای شهر و امور خلایق  به شمار می آمد.

درب خانه اش شبانه روز در کمک به افراد باز بود و چه بسیار همراه ارباب رجوع برای راهنمایی به سر ساختمان می رفت.

بی تردید گذشته از مردم شهر غالب مسؤولین و شهرداران اعم از قبل انقلاب و بعد از انقلاب شیفتۀ او بودند زیرا از او در عمران شهر کمک گرفته بودند . .

خاطره

خودش می گفت شهرداری را منصوب کرده بودند و علی رغم دانایی، وی از امور اداری اطلاع کافی نداشت از بنده راهنمایی خواست به او گفتم نامه ها و کاغذهایی که به دست شما می رسد را به دقت بخوانید و آنچه مربوط به هر قسمتی است زیر آن بنویسید مثلاً حسابداری، دایرۀ فنی و … اقدام شود. این شهردار پس از چند روز به راه افتاد و موفق شد و همیشه می گفت شما شهردار هستید نه من.

خاطره ای دیگر: مسؤول فنی استانداری قبل از انقلاب در معیت فرح پهلوی به نایین می آید هنگام ظهر می شود

ناگهان در خانۀ استاد محسنی زده می شود محسنی در را باز می کند می بیند با یکی از مسؤولین روبرو شده است این مسؤول می گوید آقای محسنی امروز برای من همه چیز فراهم بود ولی به مهمانی شما آمده تا هم نماز بخوانم و هم شما را ببینم و یک خوراک ماست برای غذای ما کافی است و آقای محسنی چنین می کند.

آثار باستانی

در زمان او اگر کوچکترین خدشه ای به آثار باستانی شهر می رسید احساس مسؤولیت می کرد و از نایین گرفته تا زندوان و مزرعه امام و … در بهبودی آن اقدام می کرد و مسؤولین چون دوستش می داشتند با او همگام و همراه و او را مساعدت می کردند.

علت ماندگاری

آنچه موجب ماندگاری انسان ها در سراسر هستی می شود پاکی، صداقت و صحیح العمل بودن انسان ها و رعایت حفظ حقوق آحاد افراد هست در برابر خداوند یکتا و استاد محسنی هیچگاه حاضر نبود که اعتبار خود را با این تعهد الهی از دست دهد و اگر ماه و خورشید را در دست او می دادند که ذره ای ظلم پیشه کند هرگز قبول نمی کرد راه قرآن و سنت پیامبر و سیره ائمه را با استدلال از اعماق جان پزیرفته بود و اعتنایی به دنیا پرستان ظاهری نداشت .

استاد محسنی در هنگام نماز در هر کجا بود به اقامه نماز می پرداخت و هرگاه دو نفر آماده بودند نمازش به جماعت  بود.

خدایش رحمت کند که تا هنگام فوت زندگی اش الهی بود و لذتش در این بود که خدمتی به افراد کند. به لطف الهی بیماری سخت چندانی  نداشت و کمتر از یک هفته در بیمارستان حشمتیه نایین تحت مراقبت پزشکان محترم قرار داشت که در ساعت سه بعدازظهر ۲۴/۶/۹۶ جان جسم را به خالق جان آفرین تسلیم کرد.

روح ارزشمند او شاد باد و به امید اینکه دوستدارانش این انسان دوستی او را پیشه کنند و در خانه هایشان در خدمت به خلایق شبانه روز باز باشد.

درباره ی مدیر سایت

مجله افق نایین ( فرهنگی ، اجتماعی) صاحب امتیاز : علی غفرانی کجانی تلفن تماس: 09132230727 03146254534 آدرس: نایین- زیرزمین پاساژ گلسرخ- دفتر مجله افق نایین

مطلب پیشنهادی

آسیاب ریگاره

آسیاب ریگاره به تجربه ثابت شده یکی از اموری که باعث آرامش روح و طول …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com امداد رایانه اصفهان

تعمیر پرینتر در اصفهان hprepair.ir

نمایندگی تعمیر پرینتر canon در اصفهان hprepair.ir

شارژ کارتریج در اصفهان hprepair.ir