قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / دینی / پیامبر و تبلیغ علی غفرانی کجانی

پیامبر و تبلیغ علی غفرانی کجانی

مبعث  پیامبر اکر م  ص  مبارک

پیامبر و تبلیغ                                       علی غفرانی کجانی

پیامبر اسلام ص در روش تبلیغ با ما و با سایرین این تفاوت را داشت که خود مؤمن ،مجری، و مباشر بوده است و همة این مراتبط به یک دیگر مرتبط و در همدیگر مؤثر بوده است.

تبلیغ او از اعماق جان و با علاقه و عشق سرشار صورت می کرد و او مزدور و مأموری نبود منتفع و آیة : قل ما أسألكم عليه من أجر إلا (شعرا/۱۰۹) در موردش صدق می کرد.

قبل از تبلیغ ( بشارت و تبذیر ) خود به آن عمل می کرد و شخصیتش شاهد و سرمشق دیگران شده بود.

ما أَرْسَلْناکَ إِلاَّ مُبَشِّراً وَ نَذيراً  ( فرقان / ۵۶) صرفاً به گفتن و آموختن تعلیمات اکتفاء نکرد از قدم اول پا در رکاب اجراء نهاد و خود می گفت : انَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ ( حجرات/۱۰)

همانند ما نبود که خود را اشرف مخلوقات بدانیم و دیگران را پست تر، وی در ورود به مدینه مهاجر و انصار و اوس و خزرج را برادر و دوستدار و خدمتگزار همدیگر نمود.

اعلامیة : إِنَّ اللَّهَ يَأمُرُ بِالعَدلِ وَالإِحسانِ وَإيتاءِ ذِي القُربى وَيَنهى عَنِ الفَحشاءِ وَالمُنكَرِ وَالبَغيِ  (۹۰ نحل) یک  اعلامیه خشک و تظاهر و توخالی یا تذکر نبود ، عملاًعدل و احسان را در خانه و مدینه و جامعه جاری  و ساری ساخت و خود و سایرین به صلة رحم و دستگیری نزدیکان می پرداختند.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَنفِقُوا مِمَّا رَزَقْنَاكُمْ (بقره/ ۲۵۴ ) این آیات جنبه تلاوت و تحسین فصاحت و شعار تبلیغاتی نداشت و علیرغم همة خطرات و تلفات مربوطه با عمل و اجراء توأم بود ، خود و یارانش تا آخرین درهم انفاق می کردند و در میدان نبرد فداکاریها و شجاعت ها می نمودند.وَأَمْرُهُمْ شُورَى بَيْنَهُمْ ( ۳۸/ شوری)تابلوی بالای سرش بود، ونه : والَّذِينَ إِذَا أَصَابَهُمُ الْبَغْيُ هُمْ يَنتَصِرُونَ ( ۳۹/شوری) برای تعارف و تحبیب. بلکه با وجود امداد الهی وحی و نبوغ بشری مشورت می کرد و آنها را با شور با یکدیگر و حمایت از همدیگر وا میداشت . با وجود حد اکثر عشق به محبوب و اشتغال به انجام تبلیغ او را متعصّب و ملتهب نمی بینیم.

در حساسترین لحظات موت و حیات او را کوهی آرام و امیدوار می بینیم.

در برابر سختی ها ی مخالفین با دشمنان مهربان و بزرگوار است ، بجای تزلزل توسل به خدا دارد و بجای تعصّب تلطّف می ورزد و بجای خوداری به تسبیح و توکّل می پردازد و چه خوب دستور الهی را عمل می کند که:  طه ، ما انزلنا عليك القرآن لتشقي الا تذكرة لمن يخشي (طه / ۱-۳)

سِرّ موفقیت

سرّ موفقیّت وسیع پیامبر در تبلیغ و تربیت ،خاصیّت اجتماعی و تشکیلاتی اوست.

تربیت و تبلیغ تنها متوجّه تزکیه و به عمل صالح واداشتن نبود ، بلکه به حکم : اِعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّه جَمِیعاً وَلاَ تَفَرَّقُوا (آل عمران/۱۰۳) به پیوند و همکاری مردم نیاز خاص داشت.

در چارچوب اجتماع و اتّحاد فرائض دینی را تبلیغ و اجراء می نمود و آنها را به کار دسته جمعی ( تعاون،مشاهده، مشاوره، توصیه و انتصار) وامیداشت و به مصداق  : الْمُؤْمِنُونَ تَكَافَأُ دِمَاؤُهُمْ، وَهُمْ يَدٌ عَلَى مَنْ سِوَاهُمْ ( مومنان خون هایشان هم ردیف یکدیگر است و همه آنها دست واحدی علی غیر این منش می باشند)

مؤمنان را یک دست می دانست وهدفش این بود که از مسلمین امتی واحد و واحدی برای عرضه به جهانیان و اصلاح دنیا تشکیل دهد.

منبع: بعثت ۱ / ص ۲۰۷ مهندس بازرگان

 

درباره ی مدیر سایت

مجله افق نایین ( فرهنگی ، اجتماعی) صاحب امتیاز : علی غفرانی کجانی تلفن تماس: 09132230727 03146254534 آدرس: نایین- زیرزمین پاساژ گلسرخ- دفتر مجله افق نایین

مطلب پیشنهادی

میلاد پر برکت حضرت محمد(ص)وامام جعفرصادق(ع)بر همه شما عزیزان مبارک باد….

میلاد پر برکت حضرت محمد(ص)وامام جعفرصادق(ع)بر همه شما عزیزان مبارک باد…. برخی از صفات اخلاقی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com امداد رایانه اصفهان

تعمیر پرینتر در اصفهان hprepair.ir

نمایندگی تعمیر پرینتر canon در اصفهان hprepair.ir

شارژ کارتریج در اصفهان hprepair.ir