قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مقالات / چرا روحانی باید برای یک دور دیگر رئیس جمهور شود

چرا روحانی باید برای یک دور دیگر رئیس جمهور شود

چرا روحانی باید برای یک دور دیگر رئیس جمهور شود؟!

دلائل و شواهد و قرائن برای اثبات منطقی این امر بسیار است ، انبوهی از استدلالات خرد پذیر وجود دارد ، به شرطی که عقول مستقله به آنها عنایت داشته و مورد توجه قرارشان دهند. اگر در گام نخستین مقایسه یی نه چندان فراخ فراخ بین ۸ سال دولت دهم و سه سال دولت یازدهم بنماییم شاید نیازی به بحث زیادی نداشته باشیم.

در دولت دهم، با درآمد نفتی معادل ۷۰۰ میلیارد دلار ، دلار از ۱۲۰۰ و ۱۳۰۰ تومان تا مرز پنج هزار تومان بالارفت یعنی سقوط چند برا بری ارزش ریال ؛ علیرغم این درآمد غیر قابل تصوّرکه موجب ظهور پدیده ی پول شویی سرسام آور در بین طبقات مرفه جامعه شد، اقتصاد مملکت از رشد نزدیک به ۷ درصد روبه تنزبل نهاد تا رسید به رشد منفی منهای ۴ تا ۵ درصد. توربم سرسام آورشد، رشد تولید در همه زمینه متوقف گشت و بازار کالاهای ایرانی رو به افول نهاد و به تبع آن؛ اجناس غالباَ بنجل وچینی وجه غالب پیدا کرد.

پرداخت یارانه بی رویه بارسنگینی را بر گرده ی دولت و نیز بودجه جاری و عمرانی و کشور تحمیل نمود. انحلال سازمان برنامه و بودجه و شورای پول و نهادهای اثر گزار و ناظر دیگر، راه را برای یکه تازی و بی پروایی در سوء استفاده های دولت باز کرد. دانشگاهی ها محیط زیست و میراث فرهنگی, توسعه میادین نفت و گاز مورد بی مهری تمام قرار گرفت.

مذاکرات هسته یی در طول هشت سال دولت دهم همچنان در بن بست باقی ماند و هزینه هایی گزاف و غیر قابل جبرانی را برسیاست؛ اقتصاد،توسعه و روابط خارجی وارد ساخت.

تحریم ها در اثر ناکارآمدی تیم مذاکره کننده دولت دهم ، بسیاری از درهای ترقی و تعالی را به روی مابست و بحرا نهای کثیری در در زمینه های گوناگون موجب گشت سرمایه های بسیاری از مملکت گریزان شد و سرمایه گزاریهای بیشتری متوقف یا منصرف شدند، حجم نقدینگی قریب به ۹۲ یا ۹۶ هزار میلیارد تومان بود وقتی دولت دهم بر سرکار آمد و وقتی دولت را تحویل داد حجم نقدینگی قریب به ۹۶۰ هزار میلیارد تومان شده بود؛ یعنی چیزی حدود ده برابرکشتی های نفتی مفقود شدند و دکلهای حفاری غیب گشتند و از این دست حوادث را شاید نتوان در یک مقال گرد آوری کرد پس بهتر است  ذکرش را رها کنیم و به بقیه بیان مراد بپردازیم.

حال پس از این کاستی هایی که بوجود آمده و سختی هایی که بر ملت گذشته بود بارقه امید ی در دلها درخشیدن گرفت با آمدن آقای روحانی؛ دور جدید مذاکرات هسته یی بلافاصله شروع شد به قصد از میان برداشتن اولین و بزرگترین مانع رشد اقتصادی و اصلی ترین مانع بر سر راه برقراری روابط معقول با دیگر کشورها؛ تحریم هایی بود که از طریق سازمان ملل و آمریکا و به پیروی ازآنها، دیگر کشورها برای کشور ما به اجراء آورده بودند.

از همین رو آنان که در این کارزار زیان می دیدند  علم مخالفت برافراشتند و از همان روزهای اول تشکیل دولت روحانی دربرابر او ایستادند، دولت اما راه خودرا ادامه داد تا پس از یک سال نبرد با قدرتهای بزرگ دنیا گفتگو را به ثمر نشاند و برجام (برنامه جامع مشترک) مورد توافق قرار گرفت و دولت روحانی نفسی راحت کشید که حالا با خیال راحت به مشکلات داخلی مملکت می پردازد، ولی تقابل رو به تزاید بود و بحران سازیها ، به اشکال جدیدی رخ می نمود؛ علیرغم همه اینها، دولت اعتدال و امید ، تا به امروز، به توفیقات بسیاری در زمینه مسائل داخلی کشور نائل آمده است، در زمینه اقتصاد، تورم را یک رقمی کرده هرچند این اقدام موجب رکودگشته است گرچه این تنها عامل رکود نیست. در زمینه فرهنگ ، وزارت ارشاد به طور نسبی خوب عمل کرده و آثار مثبت آن را در انتشارکتاب ، توسعه مطبوعات، سنما و فیلم و موسیقی مشاهده می کنیم.

در خصوص شهرودی لایحه آن تدوین و مورد نظرخواهی قرار گرفت و بعد از اصلاحات به مجلس شورای اسلامی ارائه شد ، هرچند هنوز به تصویب نرسیده است .

در راستای اجرائ قوانین به تدریج در برجام ، تاکنون مبالغ زیادی ازدارایی های ایران آزاد شده و قرار دادهای زیادی با دول خارجی به امضاء رسیده است. پس از امضاء برجام، هیأت های زیادی ازدول خارجی ، خصوصاَاروپایی به سوی تهران سرازیر شدند، ولی چون زمینه را کاملاً مساعد برای سرمایه گزاری و مشارکت ارام و آماده ندیدند، به حداقل ها اکتفائ نمودند، واکنون کارهای ناتمام زیادی بر زمین مانده است که همین رئیس جمهور اعتدال  و امید باید به پایان برساند، دلیل اول آنکه آقای روحانی مورد قبول دو جناح اصلاح طلب و خردورزان اصول گرا می باشد ، دلیل دوم آنکه در میان دو جناح گزینهف در شرایط فعلی ارجح از آقای روحانی کسی نیست، دلیل سوم آنکه آقای روحانی هنوزهم از حمایت مردمی قابل توجهی برخوردار است، دلیل چهارم آنکه در مجامع بین المللی اعتبار کافی دارد تا بتواند اعتماد طرفهای مقابل را جلب نماید، دلیل پنجم آنکه اوضاع نابسامان و بهم ریخته منطقه خاورمیانه و بحرانهایی که همه به صورت گره های کور در آمده اند، ایجاب می کندایران همچنان در آرامش و امنیت باقی بماند تا بتواند نقش اثرگزاری را در حل این بحرانها ایفاء نماید. دلیل ششم شخصیت خود آقای روحانی است که وزانت و متانت شایشسته یک رئیس جمهور را دارا می باشد. دلیل هفتم آنکه رئیس جمهور محترم هنوز نتوانسته  است کابینه ی کاری مورد نظرخود را تشکیل دهد و در طول سه سال و اندی که از مدیریت او بر کشور گزشته ، بابرخی از وزراء خود هماهنگ نبوده، و همان عده از وزراء مطالبات رئیس جمهور را مورد نایت و اجراء قرار نداده اند بنابرین باید حتماً آقای دکتر حسن روحانی را در قامت رئیس دولتی که وزراءش وطلوب او باشند را بیازماییم.

دلیل هشتم آنکه امید می رود ، تند روهای جناح اصولگرا متوجه ضرباتی که در اثر اقدامات تندروانه آنها بر پیکر کشور و حتی منطقه فرود آمده شده باشند و اجازه دهند در چهارسال بعد دولت ؛ با آرامش بیشتری به رتق و فتق امور بپردازد به عنایت به دلائل هشتگانه فوق الذکر و دلائل بسیار دیگر، ملت ایران در راستای وصول به مطالبات برحق خود ، در داخل و در صحنه بین المللی به آقای دکتر حسن روحانی رأی خواهد داد و این رأی به منزله رأی اعتماد به کسی است که اورا آزموده اند و در پی  آین آزمون اورا برای یک دور دیگر به ریاست جمهوری بر می گزیند.

علی غفرانی کجانی

 

 

درباره ی مدیر سایت

مجله افق نایین ( فرهنگی ، اجتماعی) صاحب امتیاز : علی غفرانی کجانی تلفن تماس: 09132230727 03146254534 آدرس: نایین- زیرزمین پاساژ گلسرخ- دفتر مجله افق نایین

مطلب پیشنهادی

معماری سنتی صالح غفراني

معماری سنتی صالح غفراني از آنجا که نایین شهری تاریخی و با قدمتی چند هزار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com امداد رایانه اصفهان

تعمیر پرینتر در اصفهان hprepair.ir

نمایندگی تعمیر پرینتر canon در اصفهان hprepair.ir

شارژ کارتریج در اصفهان hprepair.ir